Historia

„Teatr Baletu Svetlany Gaidy” (Cracow Centre Ballet) powstał we wrześniu 2009 r. na bazie Teatru Szkolnego , w którym uczniowie realizując odpowiedni repertuar , mogli odbywać praktyki sceniczne. „Teatr Baletu Svetlany Gaidy” utworzyła  Krakowska Fundacja Kultury Baletowej na bazie prowadzonej przez siebie Krakowskiej Zawodowej Szkoły Baletowej o uprawnieniach szkoły publicznej oraz we współpracy z renomowanymi szkołami  baletowymi z Rosji i Białorusi, reprezentującymi rosyjską szkołę tańca klasycznego. Dyrektorem Teatru jest mgr Svetlana Gaida – znakomita artystka, pedagog, choreograf reżyser, pierwsza solistka Opery Narodowej w Wilnie.

7 - ZR5V3dM

Teatr ma na celu prezentowanie najlepszych wzorców klasycznych z choreograficznego dziedzictwa teatru baletowego oraz stworzenie spektakli na bazie duchowego, historycznego dziedzictwa Krakowa, jako miejsca przenikania się kultur Wschodu i Zachodu.

„Teatr Baletu Svetlany Gaidy” stawia sobie również za cel rozwój i udoskonalenie sztuki choreograficznej według jej najlepszych klasycznych światowych wzorców poprzez wprowadzenie współczesnych, innowacyjnych i eksperymentalnych metod doskonalenia technik różnych rodzajów tańca.

5 - N1ePTNN 6 - kGn9FmL    4 - disruJF

Organizatorzy, tancerze i pedagodzy włożyli w ten projekt ogromną pracę i zaangażowanie, przygotowany został program, uszyte kostiumy oraz wykonane nagranie prezentujące repertuar.

Staraliśmy się (niestety bezskutecznie) o pozyskanie pieniędzy z innych źródeł, m.in. z Funduszu Norweskiego. Teatr działał 3 lata, występował w Polsce i za granicą, ale pomimo wszelkich naszych starań nie udało się tak rozwinąć jego działalności, aby stał się samowystarczalny finansowo. W chwili obecnej działalność Teatru Baletu na skutek braku środków została zawieszona.