EnglishPolish
World Ballet Competition 2015

Z satysfakcją informujemy, że udział Eweliny Wszołek, uczennicy Krakowskiej Zawodowej Szkoły Baletowej o uprawnieniach szkoły publicznej w Światowym Konkursie Baletowym World Ballet Competition 2015 w Sibiu (Rumunia) zakończył się sukcesem.
Konkurs ten jest organizowany już od 15 lat i jest pierwszym etapem eliminacji do światowego finału w Orlando (USA). Uczestnicy występowali w grupach wiekowych 8-11 lat, 12-13 lat, 14-17 lat, 18-26 lat oraz w kategorii zespołów i par. W tym roku udział w nim brali młodzi tancerze z krajów Europy, ale również Korei Południowej, Japonii i Australii, a oceniało ich 12 jurorów z całego świata (m.in. Rumunia, USA, Korea Pdn., Francja, Niemcy, Rosja, Puerto Rico, RPA). Wyniki były przedstawiane dla każdej grupy osobno.
Każdy uczestnik musiał przygotować od jednej do trzech wariacji klasycznych (z podanej listy) lub współczesnych, z tym, że warunki dla grup najmłodszych były mniej rygorystyczne.
Nasza uczennica występowała w grupie Pre-professional (14-17 lat) – najliczniejszej ze wszystkich, gdyż było w niej prawie 50 osób – i zaprezentowała 2 układy – klasyczny (wariacja Lizy z baletu „Córka źle strzeżona” ) oraz współczesny pt. „Inside” w choreografii pani Anny Sufrydy (nauczyciel naszej szkoły). Przygotowania prowadzone były przez nauczyciela prowadzącego – mgr Svetlanę Gaidę, Dyrektora i wiodącego pedagoga szkoły przy współpracy z panią Anną Sufrydą w zakresie tańca współczesnego i pomocy pozostałych pedagogów tańca pracujących w naszej szkole.
Choć konkurencja i poziom techniczny w grupie Eweliny były bardzo wysokie , udało się jej znaleźć na 11 miejscu i stała się dyplomantką konkursu, co bardzo dobrze świadczy o jej przygotowaniu, a także o pracy nauczycieli przygotowujących ją do tego konkursu. Została ona również zauważona przez jurorów, którzy gratulowali jej występu i chwalili szkołę, w której się uczy. Tym bardziej, że w tej grupie Ewelina wiekowo była mniej więcej w środku stawki, a każdy rok nauki więcej procentuje lepszymi osiągnięciami. Jurorzy szczególnie podkreślali profesjonalne przygotowanie możliwe tylko w szkołach stosujących sprawdzony tryb nauki oparty na przemyślanych podstawach programowych. W przypadku naszej szkoły takie podstawy ustala Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a nauka odbywa się 6 dni w tygodniu i jest prowadzona tylko przez nauczycieli posiadających odpowiednie kwalifikacje. KZSzB jest pierwszą szkołą sztuki tańca, która starała się i wywalczyła 9-letni tryb nauki, zamiast dotychczasowego 6-letniego. Pozytywnie oceniając efekty takiego profesjonalnego podejścia , Ministerstwo od tego roku szkolnego zobligowało wszystkie szkoły sztuki tańca do 9-letniej nauki.
Ewelina, która była jedyną uczestniczką z Krakowa, swoim wykonaniem podbiła serca nie tylko komisji ale i widzów, co znajdowało odbicie podczas jej występów i na czacie towarzyszącym transmisji konkursu w telewizji internetowej. Ta transmisja, dostępna na całym świecie, pozwoliła całej społeczności szkolnej KZSzB śledzić na bieżąco konkurs, ale przede wszystkim znakomicie promowała Kraków i Polskę.
W okresie przygotowań do konkursu zwracaliśmy się do Państwa o wsparcie finansowe przygotowań i samego wyjazdu Eweliny na konkurs, gdyż zawsze dla rodziców jest to duże obciążenie. Bardzo dziękujemy za okazane serce i wsparcie – zebraliśmy i przekazaliśmy konkursantce 760 zł. Daje nam to poczucie, że wciąż są jeszcze ludzie chcący wesprzeć starania młodych artystów, ich rozwój zawodowy oraz spełnianie marzeń.
Bardzo dziękujemy również Urzędowi Miasta Krakowa za finansowe wsparcie przedsięwzięcia w kwocie 1500 zł. Jest to kolejny raz, po Berlinie i Florencji, gdzie UMK docenia pracę KZSzB na polu sztuki baletowej i znacząco wspiera wysiłki szkoły i utalentowanych uczniów.
Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z prób, lekcji baletowych oraz z samego Sibiu. Więcej znajduje się na naszym Facebooku.

FOb9vsY 11821186_449278518584429_1795931513_n 04 - FOb9vsY - Kopia 07 - Cpxq7cX - Kopia 08 - szQRorw - Kopia 13 - g1bSO2U - Kopia 12 - dVO0nVw - Kopia 10 - 4xP3P4A - Kopia 09 - ho4sqTr - Kopia 13 - g1bSO2U 14 - 7Uthd5x - Kopia 15 - zUO8O49 16 - w9oyZEp 17 - q0chbjy

NEWSLETTER


Imię
Email