EnglishPolish
Szkoła

Krakowska Zawodowa Szkoła Baletowa (KZSzB) o uprawnieniach szkoły publicznej jest jedyną tego typu szkołą w Polsce – jedyną prywatną szkołą baletową o uprawnieniach szkoły publicznej!!!

Nadzór nad działalnością edukacyjną Szkoły sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez Centrum Edukacji Artystycznej. Nauka w Krakowskiej Zawodowej Szkole Baletowej trwa dziewięć lat. Absolwenci szkoły uzyskują tytuł zawodowego tancerza i mogą uzyskać

dyplom państwowy.

Historia podstawy działalności KZSzB:

  • Szkoła nosi nazwę Krakowska Zawodowa Szkoła Baletowa i działa na podstawie zapisów ustawy   „O systemie oświaty” z dnia 07.09.1991 roku jako prywatna szkoła artystyczna
  • Szkoła prowadzi zajęcia dydaktyczne od 1 października 1999 r.
  • Szkoła otrzymała wpis do ewidencji niepublicznych szkół artystycznych 24 listopada 1999 r. pod numerem 254/33/1999
  • 3 stycznia 2000 r. decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskaliśmy uprawnienia szkoły publicznej i do dzisiaj pozostajemy jedyną taką prywatną szkołą w całej Polsce!

Szkoła rekomendowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzięki:

  • wysokim standardom nauczania
  • wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej, spełniającej wymogi MKiDN
  • artystycznemu programowi edukacji baletowej identycznemu z publicznymi szkołami baletowymi

 

Przez dotychczasowy okres swej działalności Szkoła  zmieniała swoją lokalizację. Zaczynaliśmy na ul. Kościuszki 24, następnie pracowaliśmy na ul. Dietla 17, a teraz uczymy się w świetnej, dogodnej i bezpiecznej lokalizacji – na ul. Blachnickiego 1 , mając do dyspozycji profesjonalne sale baletowe:

 

           

 

2 - B53lg7c 3 - 4VVf5go 4 - lUbKUYy WORLD BALLET COMPETITION 6 - X1CFfDR

 

Uczniowie Szkoły – maj 2004 r.:

 

 

W kwietniu 2004 r. Pani Dyrektor rozpoczęła realizację nowego przedsięwzięcia, skierowanego do osób dorosłych – Studia Tańcu i Baletu.

To zajęcia z różnych technik tańca pod hasłem: Muzyka-Ruch-Harmonia-Piękno:

 

Etiudy naszych uczniów, przez nich przygotowane i wykonane – rok 2004:

       

   

 

A oto pierwsza w naszej historii ulotka reklamowa KZSzB:

 

Uczennice VI klasy naszej Szkoły z roku 2003:

W roku 2003 KZSzB otrzymała dofinansowanie z Urzędu Miasta Krakowa na realizację cyklu przestawień pt. „Bajkowe Rozmaitości”. Spektakle odbyły się w Szkole na ul. Kościuszki dla dzieci z Domu Dziecka, w Nowohuckim Centrum Kultury, w Państwowej Szkole Muzycznej im.Karłowicza:

                   

   

Wspomnienie z Wigilii w 2002 r.:   Pani Dyrektor składa Wszystkim życzenia  

W dniach 05-09.02.2002 r. grupa uczniów KZSzB pod opieką Pani Dyrektor Svietlany Gaidy, pedagogów i rodziców udała sie na wycieczkę do Drezna. Wyjazd ten miał na celu nawiązanie kontaktów i współpracy ze szkołą baletową Palucca Schule Dresden oraz obejrzenie spektaklu „Jezioro Łabędzie” w choreografii J.Neumeiera na scenie Semperoper. Oprócz tego udało się zobaczyć próbę do tego spektaklu, lekcje w szkole i w operze oraz spotkać osobiście Pana Borysa Ejfmana i naturalnie obejrzeć wspaniałe drezdeńskie zabytki i muzea.

 

Wspólna Wigilia w Szkole 19 grudnia 2001 r.:

   

Kolejny, już siódmy, spektakl „Królewny Śnieżki w tańcu – i w siedmiu odsłonach”! Tym razem w Teatrze Groteska! Wszystkie bilety wyprzedane!

10 listopada 2011 r. o godz. 16.00 na deskach Teatru Groteska:

         

Po bardzo udanej premierze dwuczęściowego widowiska baletowego dla dzieci „Królewna Śnieżka w tańcu i w siedmiu odsłonach”, zaistniała potrzeba pokazania dokonań „Dziecięcego Teatrzyku Tańca” szerszej publiczności. W marcu 2001 r. doszło do porozumienia między KZsZB a Teatrem Ludowym, w wyniku czego 22.04.2001 r. o godz.17.00 widowisko było pokazane na scenie Teatru Ludowego:

   

W dniach 23-24 lutego 2001 roku „Dziecięcy Teatrzyk Tańca”, działający przy Krakowskiej Zawodowej Szkole baletowej zaprezentował w hali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”

widowisko baletowe pt. „Królewna Śnieżka w tańcu i i w siedmiu odsłonach”

Libretto: Andrzej Madej na podstawie baśni Wilhelma i Jakuba Grimm pod redakcja Svetlany Gaidy

Reżyseria i choreografia: Svetlana Gaida

Scenografia: Anna i Aleksander Sobkowie

Asystenci reżysera: Karolina Gorczyńska, Agnieszka Pacura

Wyjazd do Teatru Wielkiego na spektakl „Trzej Muszkieterowie” (28.11.2000 r.) :

 

Gdy nie dysponowaliśmy jeszcze własnym przejrzystymi salami, korzystaliśmy z gościnności Sióstr Urszulanek podczas naszych poważnych wydarzeń szkolnych:

 

W Szkole odbywają się również imprezy integracyjne – tu na zdjęciu Pani Dyrektor Svetlana Gaida z uczniami podczas Mikołajek  w 2000 r.:

  oraz na zakończeniu roku szkolnego w 2000 r.:

 

Oto pierwsi uczniowie naszej Szkoły!

 

 

Tak zaczynaliśmy na Kościuszki w 1999 r.: