EnglishPolish
KZSzB na „Poskromieniu złośnicy” w Teatrze Wielkim w Warszawie

2 kwietnia jedziemy do Warszawy, by w Teatrze Wielkim podziwiać balet „Poskromienie złośnicy”

Balet w dwóch aktach
Libretto: John Cranko wg Williama Shakespeare’a
Muzyka: Kurt-Heinz Stolze wg Domenico Scarlattiego
Prapremiera: 16.03.1969, Wuerttemberg Opera House, Stuttgart
Premiera polska: 27.11.2015, Teatr Wielki – Opera Narodowa

John Cranko to klasyk choreografii XX wieku, ale to właśnie ta jego beztroska komedia według Szekspira wciąż uznawana jest za jedną z najlepszych we współczesnym repertuarze baletowym.

Przywołuje błyskotliwą historię niepokornej Katarzyny, od której stroni całe otoczenie oprócz przekornego Petruchia. Dopiero jego przewrotny upór prowadzi do poskromienia nieznośnej złośnicy. Cranko był mistrzem charakterów, uwielbianych w balecie przez publiczność i tancerzy za to, że stwarzają okazję do wybitnych kreacji scenicznych. Katarzyna przechodzi na naszych oczach prawdziwą metamorfozę: od nieposkromionej jędzy do pokornej żony Petruchia. On z kolei może się popisać męskim sprytem, poczuciem humoru i brawurowym tańcem. A poza nimi jest tu jeszcze cała galeria figur scenicznych rodem z włoskiej komedii dell’arte.

NEWSLETTER


Imię
Email