Założycielka

Mgr Svetlana Gaida

• Twórca kultury i sztuki.
• Założycielka i właścicielka Krakowskiej Fundacji Kultury Baletowej i Krakowskiej Zawodowej Szkoły Baletowej.
• Dyrektor i wiodący pedagog Krakowskiej Zawodowej Szkoły Baletowej o uprawnieniach szkoły publicznej.
• Organizator miÄ™dzynarodowych przedsiÄ™wzięć m.in. MiÄ™dzynarodowych SpotkaÅ„ Uczniów Profesjonalnych Szkół Baletowych tzw. Lata Baletowego, Krakowskich Impresji Baletowych, Warsztatów TaÅ„ca Klasycznego i Współczesnego oraz cyklu  pn.”Balet – najpiÄ™kniejsze przedstawienia”.

XfM1DFVGDQTTOD

• W 1969 r. – po ukoÅ„czeniu PaÅ„stwowej SzkoÅ‚y Baletowej w MiÅ„sku na BiaÅ‚orusi – obecnie BiaÅ‚oruski PaÅ„stwowy Choreograficzny Collage w MiÅ„sku –  (pedagog prowadzÄ…cy N.MÅ‚odziÅ„ska – uczennica A. Waganowej) debiutowaÅ‚a na scenie Opery Narodowej w Wilnie jako I solistka.
• Dzięki wspaniałej rosyjskiej szkole  baletu stworzyła postacie pełne wdzięku i gracji, wyróżniające się wspaniałą techniką taneczną oraz głęboką artystyczną interpretacją.
• TaÅ„czyÅ‚a główne role w klasycznym i współczesnym repertuarze, m.in.”Giselle”, „ÅšpiÄ…ca Królewna”, „Jezioro Å‚abÄ™dzie”, „Esmeralda”, „Korsarz”, „Anna Karenina”, „Zjawy”.
• Szczególnie uwielbiaÅ‚a taÅ„czyć dla najmÅ‚odszych widzów („Kopciuszek”, „Åšnieżka”).
• Prowadziła zajęcia z solistami baletu oraz w klasie mistrzowskiej w Operze Narodowej w Wilnie.
• Wyjeżdżała na liczne zagraniczne tournee.

• Od 1973 r. – pedagog, choreograf w PaÅ„stwowej Szkole Baletowej w Wilnie (obecnie M.K.Ciurlionis National School of Art w Wilnie).
• Od 1978 r. – pedagog, choreograf w gimnastyce artystycznej i sportowej.
• Była choreografem wielu widowisk realizowanych w telewizji oraz w wielkich salach koncertowych.
• Od 1985 r. – bÄ™dÄ…c solistkÄ… baletu podjęła studia w PaÅ„stwowym Instytucie Sztuki Teatralnej (GITIS) w Moskwie – obecnie Rosyjska Akademia Sztuki Teatralnej, które ukoÅ„czyÅ‚a z wyróżnieniem w 1990 r.
• Od 1991 r. – w PaÅ„stwowej OgólnoksztaÅ‚cÄ…cej Szkole Baletowej im. Janiny Jarzynówny – Sobczak w GdaÅ„sku.

vei3EZE266NmBWoZMmtMJ

• Prowadziła zajęcia z tańca klasycznego, metodykę nauczania tańca klasycznego i charakterystycznego dla pedagogów, przygotowywała repertuar,  w tym także dyplomowy i konkursowy. Jednocześnie pełniła funkcję głównego metodyka szkoły.
• Pedagog, choreograf w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku.
• Od 1997 r. – kierownik baletu, pedagog, choreograf w Operze Krakowskiej.
•  Od 1999 r. – zaÅ‚ożycielka wÅ‚asnej Krakowskiej Zawodowej SzkoÅ‚y Baletowej. W tym roku powstaÅ‚ również DzieciÄ™cy Teatr Baletu  ( pierwsze przedstawienie pt.”Królewna Åšnieżka w taÅ„cu i siedmiu odsÅ‚onach” do muzyki B. PawÅ‚owskiego).
• Marzeniem zaÅ‚ożycielki jest utworzenie w Krakowie profesjonalnego zespoÅ‚u baletowego – Teatru Baletu oraz Centrum PrzygotowaÅ„ do Polskich i MiÄ™dzynarodowych Konkursów Baletowych oraz MiÄ™dzynarodowego Konkursu Baletowego.

DEsaYNP lHJU0g3

•   ZaÅ‚ożycielka i Prezes Krakowskiej Fundacji Kultury Baletowej (w 2002 r.) , organu prowadzÄ…cego dla Krakowskiej Zawodowej szkoÅ‚y Baletowej.
  • W roku 2007 zostaÅ‚a wpisana do encyklopedii  „WHO IS WHO W POLSCE”

Mrs Svetlana Gaida, the director and leading teacher at the Krakow Professional Ballet Academy is: An artist, a teacher, a choreographer as well as well as a stage director. An originator in the cultural and artistic fields. Founder and owner of the Krakow Ballet Culture Foundation and the Krakow Professional Ballet Academy.