Teatr baletu

„Teatr Baletu Svetlany Gaidy” (Cracow Centre Ballet) powstał we wrześniu 2009 r.

Utworzyła go Krakowska Fundacja Kultury Baletowej na bazie  prowadzonej przez siebie Krakowskiej Zawodowej Szkoły Baletowej o uprawnieniach szkoły publicznej oraz we współpracy z renomowanymi szkołami  baletowymi z Rosji i Białorusi, reprezentującymi rosyjską szkołę tańca klasycznego. Dyrektorem Teatru jest mgr Svetlana Gaida – znakomita artystka, pedagog, choreograf reżyser, pierwsza solistka Opery Narodowej w Wilnie.

Teatr ma na celu prezentowanie najlepszych wzorców klasycznych z choreograficznego dziedzictwa teatru baletowego oraz stworzenie spektakli na bazie duchowego, historycznego dziedzictwa Krakowa, jako miejsca przenikania się kultur Wschodu i Zachodu.

Teatr początkowo działał  jako teatr szkolny z nadzieją na przekształcenie go w teatr instytucjonalny. Szkolny zespół Teatru Baletowego przy KZSzB (pod kierownictwem Svetlany Gaidy) występuje na rozmaitych imprezach i przedsięwzięciach, ponieważ niezwykle istotnym elementem autorskiej koncepcji szkoły Pani Dyrektor Gaidy są praktyki sceniczne.

Już w 2008 roku soliści KZSzB uświetnili 60-lecie Oficyny Poetów i Malarzy w POSK w Londynie. Można było wtedy zobaczyć zespół w następującym składzie: Katarzyna Boroń, Aleksandra Jętrzmionek,  Barbara Kopciewicz, Izabela Kłyś, Weronika Michura, Agnieszka Migała, Agnieszka Narewska, LIz Taylor.

Wspomnienie z wizyty naszych uczennic w The Royal Opera w Covent Garden:

W 2009 r. Zarząd KFKB postanowił przekształcić Teatr Baletu w placówkę instytucjonalną. W trakcie audycji baletowych zostali wybrani kandydaci i utworzony został  międzynarodowy zespół tancerzy oraz pedagog baletu. Zarówno Fundacja, jak i tancerze włożyli ogromny wysiłek w przygotowanie programu, nagranie wersji demo, zamówione zostały piękne kostiumy.

Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny dwukrotnie zaprosił także profesjonalny Teatr Baletu (zawodowi tancerze) do Londynu:

w 2011 r. pokazaliśmy tam „Impresje Baletowe. Vita Nuova”,

a w 2012 r. „Igraszki. Najpiękniejsze miniatury baletowe”.

Teatr Baletu uczestniczył w projekcie Urzędu Marszałkowskiego pt.”Balet – najpiękniejsze przedstawienia”. W ramach niego zrealizowano następujące spektakle:

5 X 2011 r. –  „Wieczór Baletowy” w Starym Sączu pod patronatem Burmistrza Miasta Starego Sącza Mariana Cyconia , z udziałem utalentowanego, krakowskiego pianisty K.Książka

10 XI 2011 r. – wielka „Gala Baletowa” w Nowym Sączu w ramach XVII Sadeckiego Festiwalu Muzycznego Jubilaei Cantus pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy z udziałem solistki Opery Semperoper w Dreźnie Erici Delponte oraz pianisty z Wielkiej Brytanii Paula Ulmana.

29 XI 2011 r. – „Wieczór Baletowy” w komnatach Zamku Królewskiego w Niepołomicach przy współpracy Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach.

5 XII 2011 r. –   widowisko baletowe pt. „Magiczne baletki” w Myślenicach przeznaczone głównie dla dzieci z okazji Mikołajek i Świąt Bożego Narodzenia

8 XII 2011 r. – „Wieczór Baletowy” w Nowym Targu, program edukacyjny dla młodzieży szkolnej ze specjalnym prowadzeniem przez aktora Teatru Starego w Krakowie Andrzeja Popiel zebrały liczną widownię i zostały przyjęte z ogromnym aplauzem, a  projekt uzyskał dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

3 - vvGONsf 2 - 4YZHg6E 1 - OxLLNhH