EnglishPolish
M.K.Ciurlionis School of Art

Uczestnikami warsztatów w ramach  Krakowskich Impresji Baletowych są Uczniowie M.K.Ciurlionis School of Art. Młodzi tancerze przyjechali do nas z zaprzyjaźnionym Pedagogiem KZSzB  Jurijus Mielnikovas.

Już niebawem na stronie Krakowskiej Fundacji Kultury Baletowej fotorelacja z prowadzonych warsztatów.  Tym czasem zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu o M.K.Ciurlionis School of Art.

M.K.Ciurlionis School of Art

Szkoła  rozpoczęła swoją działalność 26 listopada 1945 roku  w Wilnie, jako Wileńska Dziesięcioletnia Szkoła Muzyczna. Od 1965 roku była szkołę zaczęto nazywać M.KČiurlionis. Przeszło dwadzieścia lat później w  wyniku zmian, Wydział Choreografii zaczął funkcjonować jako Wileńska Szkoła Baletowa.  W 2001 roku  na mocy decyzji podjętej przez Ministra oświaty i nauki uczelni nadano obecną nazwę  M.K.Ciurlionis School of Art., na cześć słynnego litewskiego kompozytora i malarza Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa. W latach późniejszych szkoła nawiązała współpracę z  Filharmonią Narodową oraz z Teatrem Opery i Baletu. W efekcie, zaczęto organizować publiczne koncerty w różnych salach Wilna.

Pierwszym dyrektorem szkoły  był Domas Andrulis, który sprawował swe funkcje od 1945 do 1947. Potrafił on powołać do pracy najlepszych pedagogów, w tym wykładowców pianistów z Państwowego Konserwatorium. W 1994 roku dyrektorem M.K.Ciurlionis School of Art został zawodowy muzyk Romualdas Kondrotas.

Program zajęć artystycznych na każdym z trzech wydziałów (muzyki, baletu i sztuki) dzięki któremu wszechstronnie rozwija się także ogólna wiedza, jest dostosowany do potrzeb i zainteresowań uczniów. Przyszłym tancerzom baletowym szkoła daje wiedzę z zakresu zasad kompozycji tańca, ekspresji scenicznej i choreografii. Ponadto, uczniowie odbywają praktyki taneczne w najlepszych szkołach baletowych Europy. Co więcej, seminarzyści Wydziału Baletowego biorą udział w spektaklach Państwowego Teatru Opery i Baletu oraz wystawiają przedstawienia baletowe dla dzieci na scenie „Teatru tańca”.

Podsumowując, nie bez powodu szkoła nazywana jest kuźnią przyszłych studentów Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru oraz Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczniowie wybierani są wyłącznie na podstawie swojego potencjału artystycznego. A zadaniem szkoły jest zapewnienie wszechstronnej edukacji artystycznej, oraz przygotowanie uczniów tak, aby mogli realizować swoje przyszłe plany jako profesjonalni tancerze baletowi.

Do absolwentów szkoły należą  między innymi, słynna pianistka Mūza Rubackytė, dyrygent Gintaras Rinkevičius, artyści baletu tacy jak, Eglė Špokait i Nerijus Juška. Bez wątpienia są to ludzie zasłużeni dla kultury i sztuki litewskiej. Dzięki swojej działalności twórczej wielu absolwentów  M.K.Ciurlionis School of Art. zdobywa sławę międzynarodową.

13521123_1241058385929120_970598706_n (1) 13524004_1372228302804391_454128078_o (1) 13509835_1372228306137724_125144262_o (1)

NEWSLETTER


Imię
Email