EnglishPolish
Imprezy

Międzynarodowe spotkania baletowe organizowane przez Krakowską Fundację Kultury Baletowej i Krakowską Zawodową Szkołę Baletową (wpisane do Kalendarza Imprez Kulturalnych Miasta Krakowa)

 

Szkoła wraz z Fundacją organizują:
– co 2 lata Międzynarodowe Spotkania Uczniów Profesjonalnych Szkół Baletowych Lato Baletowe. Biorą w nich udział uczniowie profesjonalnych szkół baletowych i artystycznych. W programie Spotkań są m.in. warsztaty, prezentacja szkół, seminarium metodyczne, wymiana doświadczeń pedagogów i uczniów. Swoje umiejętności uczniowie prezentują na wspólnym Koncercie Galowym.
– co 2 lata Krakowskie Impresje Baletowe (na przemian z Latem Baletowym) stanowiące podsumowanie pracy Szkoły. Zapraszamy na nie grupy z zaprzyjaźnionych szkół i zespołów artystycznych. Są to spotkania młodzieży połączone ze wspólnymi lekcjami różnych technik tańca i zakończone wspólnym koncertem.

Nad naszymi przedsięwzięciami przyjmowali patronat m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego , Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Ambasador Republiki Litwy , Ambasador Republiki Białorusi, Konsul Generalny  Republiki Federalnej Niemiec dr Maren Klinger.  Wsparcia finansowego udzielały : Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Krakowa, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Polsko-Niemiecka -Współpraca Młodzieży z Poczdamu.

– corocznie  Warsztaty Tańca Klasycznego i Współczesnego. Są one skierowane głównie do uczniów KZSzB i mają na celu powiększenie i rozwinięcie ich umiejętności. Odbywają się one najczęściej podczas ferii zimowych, a prowadzone są przez specjalnie zapraszanych pedagogów baletu z Polski i zagranicy.

Dotychczas odbyły się:

22 czerwca 2019 r. w sali SP 10 w Krakowie odbył się Koncert X Lata Baletowego 2019  pt.”Baletowe Fantazje” zorganizowanego przy współudziale finansowym Miasta Krakowa.

Był on podsumowaniem warsztatów z różnych technik tańca i  wspólnej pracy naszych uczniów i zaproszonych gości pod okiem znakomitych pedagogów tańca.

Zobaczyliśmy również Ewelinę Wszołek, absolwentkę KZSzB, dyplomantkę międzynarodowych konkursów baletowych we Florencji, Sibiu, Grass i Warnie, laureatkę Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2016 r.).

          

Było pięknie …

Projekt był współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

www.krakow.pl   , ngo.krakow.pl

I wreszcie nadszedł  dzień koncertu. Uczniowie i zaproszeni goście zaprezentowali się jak zwykle wspaniale. W koncercie wystąpili również uczniowie  Szkoły Muzycznej I st. im. Aleksandra Dębskiego z Krakowa, którzy  pięknie wykonali utwory muzyczne i w praktyce pokazali jedność sztuki.

A oto kilka migawek z Warsztatów

       

i Koncertu.

Tradycyjnie zaczynamy polonezem – w tym roku ten polonez był wyjątkowy ze względu na rok Stanisława Moniuszki – zatańczono go do muzyki Stanisława Moniuszki.

Młodsi uczniowie

 

I miło powspominajmy …

         

Chwila pięknej muzyki i taniec klasyczny oraz taniec współczesny i charakterystyczny sceniczny.

 

 

 

Z fantastycznie zatańczonymi klasycznymi wariacjami z „Don Kichota” i „Bajadery” nasza absolwentka Ewelina Wszołek.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Układ „Płomień” -efekt owocnej współpracy z Państwową Szkołą Baletową z Wilna.

 

 

 

 

 

Zapraszamy na następny rok !

Krakowskie Impresje Baletowe 2020 to będzie jubileusz 20-lecia naszej szkoły.

 

 

2018 r.  Krakowskie Impresje Baletowe 2018

W ramach zajęć uczestnicy doskonalili technikę tańca klasycznego, współczesnego i repertuar sceniczny. W poprzednich latach uczestnicy wielokrotnie podkreślali wielką przydatność warsztatów jako nauki służącej wymianie doświadczeń, wzbogacaniu umiejętności młodych tancerzy i podnoszącej poziom artystyczny.
Zajęcia warsztatowe zostały podsumowane 23 czerwca 2018 r. Classkoncertem na sali widowiskowej Szkoły Podstawowej nr 10 w Krakowie. Zaprezentowali się w nim uczniowie KZSzB jako uczestnicy warsztatów oraz zaproszeni uczniowie z National Ciurlionis School of Art z Wilna. Koncert ukazywał drogę rozwoju zawodowego tancerza od najmłodszych lat i nauki w szkole baletowej, poprzez coraz bardziej świadomą pracę nad swoim warsztatem i umiejętnościami – od pomysłów do sukcesów.  Classkoncert i otwarta próba miały charakter edukacyjny. Osiągnęliśmy to poprzez odpowiedni program i poprowadzenie. Dodatkowo uzupełniliśmy nasz koncert o układy baletowe do muzyki muzyki Fryderyka Chopina oraz piękne polskie tańce narodowe w wykonaniu młodzieży – uczestników warsztatów. Był to nasz mały wkład w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz wprowadzenie widzów w nastrój tego święta.
Dla pedagogów prowadzących warsztaty oraz nauczycieli KZSzB zorganizowane zostało seminarium na temat : „Analiza efektywności rozwiązań metodycznych stosowanych w nauce tańca klasycznego”.

 

     

 

2017 r. udział uczniów KZSzB w spektaklu „Balet o kawie” u boku zespołu Cracovia Danza w Teatrze Variete

 

  

2017 r. IX Lato Baletowe z Koncertem Galowym pt. „Balet, Muzyka i Fantazja”

2016/2017 pokazy KZSzB w Kinie Kijów.Centrum w ramach cyklu „Czytanie przy ekranie”

 

.

2016 r. Krakowskie Impresje Baletowe 2016

 

.

2015 r. VIII Lato Baletowe  –  15-lecie KZSzB

2014 r. – Krakowskie Impresje Baletowe 2014 „Divertissement: Klasyka i Współczesność”. Są to międzynarodowe spotkania uczniów szkół artystycznych mające charakter interdyscyplinarny. W trakcie Krakowskich Impresji Baletowych 2014 przewidziane zostały warsztaty z różnych technik tańca uwieńczone wspólnym występem na scenie im. S.Wyspiańskiego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

Współczesny teatr przełomu XX – XXI w. stawia wykonawcom na scenie niespotykane do tej pory wymagania – na pierwszy plan wysuwa się energia współczesnych tancerzy, pokonywanie barier sprawności fizycznej, ruch na granicy równowagi, taniec z ryzykiem i dynamiką i niesamowita niekiedy błyskotliwość ruchu – nie tylko w teatrze baletowym. W tej sytuacji niezbędne są warsztaty jako zajęcia ponadprogramowe, zindywidualizowane i wpisujące się we współczesne tendencje rozwoju sztuki teatralnej.

Było wiele szkół i organizacji chętnych do udziału w Krakowskich Impresjach Baletowych 2014 – z pomiędzy nich zostały wybrane szkoły z Litwy, Niemiec i Polski. Warsztaty dla uczestników z tych szkół odbyły się w dniach 28.06 – 05.07.2014 r. i zostały przeprowadzone na salach baletowych Krakowskiej Zawodowej Szkoły Baletowej.
Oprócz zajęć warsztatowych, dla uczestników zostały przygotowane dyskusje oraz program towarzyszący ukazujący piękno naszego miasta i okolic.

Patronaty nad imprezami przyjmowali: Prezydent Miasta Krakowa, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasadorzy Łotwy, Litwy, Białorusi, Konsul Honorowy Niemiec. Imprezy zostały zorganizowane dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Urzędu Miasta Krakowa oraz Krakowskiej Fundacji  Kultury Baletowej.

2013 r. – Międzynarodowe Spotkania Uczniów Szkół Baletowych VII Lato Baletowe uwieńczone pięknym Koncertem Galowym na scenie PWST w Krakowie

W czasie Warsztatów uczestnicy doskonalili różne techniki tańca, rozwijali i wzbogacali swój poziom artystyczny. To pokazało jedność sztuki i uniwersalność jej języka. W ramach VII Lata Baletowego uznani nauczyciele z kraju i z zagranicy, m.in. z Białorusi, Rosji, Litwy, Bułgarii, Niemiec, Belgii i Polski poprowadzili dla młodych tancerzy mistrzowskie lekcje tańca, a także uczestniczyli w międzynarodowym seminarium na temat utworzenia w Krakowie Centrum Przygotowań do Polskich i Międzynarodowych Konkursów Baletowych.

                

2012 r. –  Krakowskie Impresje Baletowe – kolejna edycja tej imprezy zakończona wspólnym Koncertem Galowym dla szerokiej publiczności. Warsztaty Jazzu przeznaczone głównie dla uczniów KZSzB. Tournee działającego przy KZSzB Teatru Baletu do Londynu. Koncerty w wykonaniu artystów Teatru oraz uczniów KZSzB odbyły się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym oraz Białym Pałacu Jana Żylińskiego w Londynie. Większość występów skierowana była do młodzieży polskiej i angielskiej, dla której przygotowano konkurs wiedzy o tańcu (z nagrodami) i dyskusje nt. „Balet – święto wrażeń”. Przedstawiono jednoaktowy balet „Igraszki” oraz program pt. „Najpiękniejsze miniatury baletowe”. Gościnnie wystąpiły gwiazdy światowego baletu Viktoria Jansone (Łotwa), Ayako Yamada i Yat-Sen Chang (Anglia) oraz pianista Paul Ulman.

2011r. – Pierwsze zagraniczne turnee Teatru Baletu Svetlany Gaidy (Cracow Centre Ballet) w Londynie (Wielka Brytania). Zespół przedstawił międzynarodowej widowni 5 występów, podczas których pokazano bogaty program w postaci Gala-Koncertu pt. „Impresje Baletowe” i jednoaktowy balet do muzyki F.Chopina pt. „Vita Nuova”.
Realizacja występów w ramach projektu pt.”Balet – najpiękniejsze przedstawienia”.
Były to :
5 X 2011 r. –  „Wieczór Baletowy” w Starym Sączu pod patronatem Burmistrza Miasta Starego Sącza Mariana Cyconia , z udziałem utalentowanego, krakowskiego pianisty K.Książka

10 XI 2011 r. – wielka „Gala Baletowa” w Nowym Sączu w ramach XVII Sadeckiego Festiwalu Muzycznego Jubilaei Cantus pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy z udziałem solistki Opery Semperoper w Dreźnie Erici Delponte oraz pianisty z Wielkiej Brytanii Paula Ulmana.

29 XI 2011 r. – „Wieczór Baletowy” w komnatach Zamku Królewskiego w Niepołomicach przy współpracy Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach.

5 XII 2011 r. –   widowisko baletowe pt. „Magiczne baletki” w Myślenicach przeznaczone głównie dla dzieci z okazji Mikołajek i Świąt Bożego Narodzenia

8 XII 2011 r. – „Wieczór Baletowy” w Nowym Targu, program edukacyjny dla młodzieży szkolnej ze specjalnym prowadzeniem przez aktora Teatru Starego w Krakowie Andrzeja Popiel zebrały liczną widownię i zostały przyjęte z ogromnym aplauzem, a  projekt uzyskał dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

2010r. –  Krakowskie Impresje Baletowe – uczestniczyły w nich grupy młodzieży z zespołów baletowych, tanecznych i artystycznych z Polski, Niemiec, Białorusi i Litwy. Kontynuowaliśmy program warsztatów z lat ubiegłych wzbogacony dodatkowo z zajęcia z aktorstwa

2009 r.

– Warsztaty Tańca Klasycznego, Współczesnego i Jazzu – kontynuacja warsztatów prowadzonych w latach ubiegłych.

– Międzynarodowe Spotkania Szkół Baletowych V Lato Baletowe – z udziałem grupy młodzieży ze szkół baletowych Polski, Niemiec, Białorusi i Litwy. Odbyło się też seminarium metodyczne podsumowujące 10 lat działalności KZSzB.

2008 r.:

–  Międzynarodowe Warsztaty Tańca Klasycznego, Współczesnego i Jazzu –
skierowane do osób o różnym stopniu zaawansowania, a prowadzone przez znakomitych pedagogów baletu z Polski i zagranicy .

-Krakowskie Impresje Baletowe – wzięły w nich udział grupy uczniów z Polski, Litwy i Białorusi, a program warsztatów wzbogacony został o tańce polskie w wersji scenicznej. Odbyło się również seminarium metodyczne pt. „Rola tańca we współczesnym teatrze”. Wyjazd uczniów KZSzB na Koncert – Wieczór z okazji Święta Niepodległości na zaproszenie Konsula Generalnego RP w Londynie oraz Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie. Koncert odbył się
na scenie Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie, a młodzi tancerze nagrodzeni przez liczną publiczność owacjami na stojąco. Był to jednocześnie wstęp do utworzenia przy KZSzB Teatru Baletu.

2007 r. – Międzynarodowe Spotkania Uczniów Profesjonalnych Szkół Baletowych  IV Lato Baletowe.

2006 r. – Krakowskie Impresje Baletowe. Udział wzięły m.in. szkoły baletowe z Polski, Białorusi i Łotwy. Warsztaty Tańca Klasycznego i Współczesnego dla uczniów KZSzB oraz wielbicieli tańca z Krakowa i okolic.

2005 r.  –  Międzynarodowe Spotkania Uczniów Profesjonalnych Szkół Baletowych III Lato Baletowe. Gościliśmy Państwowe Szkoły Baletowe z Rosji i Białorusi. Polskę reprezentowała Krakowska Zawodowa Szkoła Baletowa. W ramach warsztatów uczestnicy doskonalili różne techniki tańca. Podkreślali oni przydatność takiej nauki, wymiany doświadczeń oraz promocji polskiej kultury.

2004 r. – Krakowskie Impresje Baletowe Kraków 2004. W Impresjach wzięły udział m.in. zespoły stale współpracujące z KZSzB : Palucca Schule z Drezna i Wzorcowy Zespół Choreograficzny „Żemczużyna” z Mińska. Na Koncercie Galowym widzowie zobaczyli class koncert na temat tańców polskich, od nauki do perfekcji praktyk scenicznych w wykonaniu wszystkich uczestników oraz układy z różnych technik tańca.

Tancerki z Palucca Schule Dresden przed występem:

   

Lekcje z Panem Profesorem Jurijem Mielnikovem z wileńskiej szkoły baletowej:

         

Nasze uczennice w trakcie przygotowań do KIB:

    i z Panią Dyrektor Svetlaną Gaidą: 

Krakowskie Impresje baletowe to także na na rekreacyjną integrację i zwiedzanie pięknych okolic Krakowa. Zabraliśmy naszych gości m.in. do Ojcowa, Pieskowej Skały i Tyńca:

 

     

Podsumowanie imprezy w Ojcowskim Parku Narodowym:

 

2003 r. Międzynarodowe Spotkania Uczniów Profesjonalnych Szkół Baletowych II Lato Baletowe Kraków – Zakopane 2003. Uczestnikami byli KZSzB, Palucca Schule z Drezna i Białoruski Państwowy Collage z Mińska.
W programie Spotkań znalazły się m.in. warsztaty, prezentacje szkół, seminarium  metodyczne, dyskusja, wymiana doświadczeń pedagogów i uczniów oraz program towarzyszący. Wsparcia finansowego udzieliły: Urząd Miasta Krakowa i Fundacja Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży z Poczdamu.

   

 

2002 r. – Krakowskie Impresje Baletowe Kraków 2002 przygotowane wraz ze Wzorcowym Zespołem Choreograficznym „Żemczużyna” z Mińska.

–  pierwsza prezentacja spektaklu z cyklu „Bajkowe rozmaitości” pt. „Królewna Śnieżka w tańcu i siedmiu odsłonach”

2000 r. –  Międzynarodowe Spotkania Uczniów Profesjonalnych Szkół Baletowych I Lato Baletowe we współpracy ze szkołą baletową z Caliari

 

 

Academy is the organizer of International Meeting of Students of Professional Ballet Schools Ballet Summer, Kracow Ballet Impressions and open workshops on the varied dance techniques.